27.1 C
Sami
ΑρχικήΆλλες ειδήσειςΟ Πυλαριακός μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τη Σάμη

Ο Πυλαριακός μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τη Σάμη

Πραγματοποιήθηκε σήμερα το μεσημέρι στο Δημοτικό Γήπεδο Καραβομύλου το σημαντικότερο παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μεταξύ της Σάμης και του Πυλαριακού, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές με σκορ 1-0.

Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός τοπικού ντέρμπι. Ισχυρή παρουσία φιλάθλων, πάθος, δυνατές μονομαχίες, τέσσερις αποβολές, διαπληκτισμούς, αλλά και πολλά παράπονα για τη διαιτησία από αμφότερους τους αντιπάλους.

Στο πρώτο ημίχρονο η Σάμη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μάλιστα κέρδισε πέναλτι στο 44ο λεπτό, μετά από ανατροπή του Ν. Μωραΐτη. Ωστόσο η εκτέλεση από τον Π. Περιβολάρη ήταν άστοχη, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους ποδοσφαιριστές των δύο αντιπάλων να επιχειρούν ανεπιτυχώς να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο 52ο λεπτό ο διαιτητής Δ. Πλαχούρας απέβαλε τον Α. Κλειτογιάννη του Πυλαριακού με δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα. Και ενώ η Σάμη προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα, ο Γ. Καλλιβωκάς στο 62ο λεπτό σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης μετά από πολλαπλές κόντρες στην περιοχή των γηπεδούχων.

Το συγκρότημα του Σπύρου Παππαδάτου επιχείρησε να αντιδράσει χωρίς όμως αποτέλεσμα, ενώ στο 82ο λεπτό αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία, καθώς αποβλήθηκε ο Ε. Καραγιαννάκης με δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα

Στο 86ο λεπτό ο Μ. Μετάι αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα για βιαιοπραγία σε βάρος αντιπάλου του, ενώ ακολούθησε είσοδος των παιχτών του Πυλαριακού στον αγωνιστικό χώρο, με τον διαιτητή να αποβάλει τον Ν. Θωμαΐδη.

Με τη σημερινή της ήττα, η ομάδα της Δημοτικής μας Ενότητας έχασε έδαφος στην προσπάθεια για είσοδοβστην τετράδα των play offs. Αντιθέτως η νίκη για τον έτερο εκπρόσωπο του Δήμου μας, τον εδραιώνει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και μάλιστα σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες του.

Για τη Σάμη αγωνίστηκαν οι: Αλυσανδράτος Δ., Φιλιππάτος Α. (46′ Πολυχρονάτος Α.), Καραγιαννάκης Ε., Καππάτος Σ., Μωραΐτης Ν. (75′ Τρίφι Μ.), Αμούργης Α. (65′ Μωραΐτης Κ.), Μετάι Μ., Κλαουδάτος Γ. (75′ Rexha P.), Περιβολάρης Π., Αλυσανδράτος Δ., Ζησιμάτος Γ.

Για τον Πυλαριακό αγωνίστηκαν οι: Καλλιβωκάς Δ., Παππαδάτος Γ., Κλειτογιάννης Α., Γονατάς Ε , Σταμούλης Π., Σπανός Β., Κουμαριώτης Π., Καλλιβωκάς Γ., Γιαννάτος Α., Σάλιαι Ρ. (61′ Μανωλάτος Ν.), Βασιλόπουλος Π. (80′ Δρακάτος Β.)

10. ΠΑΟ Κεφαλονιάς 5

Την επόμενη αγωνιστική η Σάμη αντιμετωπίζει στη Σκάλα τους Πρόννους, σε ένα παιχνίδι που η νίκη είναι μονόδρομος αν οι κυανόλευκοι θέλουν να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για είσοδο στην τελική τετράδα του πρωταθλήματος.

Πηγή: poulatakefalonias.gr