Sami
ΑρχικήΆλλες ειδήσεις«Αέρας» η Σάμη, 5-0 τον Αστέρα Ληξουρίου!

«Αέρας» η Σάμη, 5-0 τον Αστέρα Ληξουρίου!

Ολοκληρώθηκαν πριν από λίγο οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του Α.Ο. Σάμης για τη φάση των ομίλων του κυπέλλου της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Κεφαλλονιάς & Ιθάκης.

Στον αγώνα που διεξήχθη στο γήπεδο του Αγίου Αντωνίου, το συγκρότημα του Σπύρου Παππαδάτου επικράτησε του Αστέρα Ληξουρίου με το εντυπωσιακό 5-0. Τα τέρματα για την ομάδα της Δημοτικής μας Ενότητας σημείωσαν στο 32ο λεπτό ο Ε. Κλαουδάτος, στο 48ο ο Δ. Βαλλάτος, στο 63ο και πάλι ο Ε. Κλαουδάτος, στο 87ο ο Μ. Τρίφη και τέλος στο 90ο λεπτό ο Φ. Διγαλέτος.

Με τη νίκη της η Σάμη έφτασε στην πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου την Εικοσιμία, έχοντας αμφότερες οι ομάδες εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Υπενθυμίζουμε βέβαια ότι εκκρεμεί η απόφαση των αρμόδιων οργάνων της ΕΠΣΚΙ για την τύχη του μεταξύ τους αγώνα που διεκόπη λόγω των γνωστών επεισοδίων, ενώ μαζί με τη Σάμη και την Εικοσιμία, στα προημιτελικά της διοργάνωσης έχουν προκριθεί ο Παλληξουριακός, ο Πυλαριακός, οι Πρόννοι, τα Διλινάτα, ο Εύγερος και η Πρόοδος Ιθάκης.

Ο αγώνας ασφαλώς δεν προσφέρεται για ιδιαίτερη κριτική, καθώς η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι μεγάλη. Ωστόσο έδωσε την ευκαιρία στον προπονητή των κυανόλευκων να δοκιμάσει σχήματα και να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της δύσκολης συνέχειας σε κύπελλο και πρωτάθλημα. Κυρίως όμως να χρησιμοποιήσει νέα παιδιά, καθώς στην αρχική ενδεκάδα βρέθηκαν 5 ποδοσφαιριστές έως 16 ετών, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με 7 αθλητές από τις ακαδημίες!

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κύριος Σ. Πλαχούρας, με βοηθούς του τους κύριους Χ. Αβάζαρο και Ν. Αντωνιάδη.

Για τον Α.Ο. Σάμης που παρατάχθηκε σήμερα με αρχηγό το συγχωριανό μας Γεράσιμο Ζησιμάτο, αγωνίστηκαν οι: Α. Παπαλεξάτος, Δ. Βαλλάτος, Γ. Ζησιμάτος, Ε. Καραγιαννάκης, Π. Περιβολάρης, Ε. Κλαουδάτος, Δ. Δελλαπόρτας, Μ. Μετάι, Γ. Παππάς και Α. Φιλιππάτος.

Πηγή: poulatakefalonias.gr