Τη δεύτερη διαδοχική του ήττα γνώρισε πριν από λίγο ο Α.Ο. Σάμης. Ειδικότερα, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, το συγκρότημα του Σπύρου Παππαδάτου έχασε εντός έδρας από τον Α.Ο. Εικοσιμίας με σκορ 3-1.

Η ομάδα της Λειβαθούς ήταν εμφανώς καλύτερη σήμερα και με επιθετικές διαθέσεις από το ξεκίνημα του αγώνα. Μάλιστα ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ μόλις στο 16ο λεπτό, κατόπιν εύστοχης εκτέλεσης πέναλτι του Ε. Βαλεντή.

Οι κυανόλευκοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις ώστε να φτάσουν στην ισοφάριση και τα κατάφεραν στο 27ο λεπτό με τον Ε. Κλαουδάτο. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με τέρματα του Ε. Καμπανού στο 48ο λεπτό και του Γ. Φίλιππα στο 88ο στην κόντρα, πήραν το πολύτιμο τρίποντο, που τους φέρνει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και μάλιστα με παιχνίδι λιγότερο.

Τον αγώνα που διεξήχθη παρουσία πολλών φιλάθλων, διεύθυνε ο κύριος Β. Θωμάς με βοηθούς του τους κυρίους Κ. Κωνσταντέλλο και Χ. Τοττάκη.

Για την Σάμη αγωνίστηκαν οι: Μωραΐτης Κ., Παππάς Γ. (30′ Μωραΐτης Ν.), Ζησιμάτος Γ. (69′ Αμούργης Α.), Καραγιαννάκης Ε., Καππάτος Σ., Rexha P. (69′ Τρίφι Μ.), Μετάι Μ. (30′ Βαλλάτος Δ.), Κλαουδάτος Ε. (75′ Κλαουδάτος Ε.), Περιβολάρης Π., Δελαπόρτας Δ., Βιτωράτος Κ.

Για την Εικοσιμία αγωνίστηκαν οι: Μεσολωράς Δ., Κουμαριώτης Κ., Πίρρα Μ., Αραβαντινός Γ., Veizaj Α., Βαλεντής Ε., Καμπανός Ε., Ηλιόπουλος Σ. (84′ Μινέτος Ι.), Κοσμετάτος Μ. (46′ Bushi A ), Φίλιππας Γ. 89′ (Χαραλαμπέλης Ε.), Μινέτος Ι. (75′ Καπλάνι Α.)

Την επόμενη Κυριακή η ομάδα της Δημοτικής μας Ενότητας αντιμετωπίζει στο Αργοστόλι τον Εύγερο, σε ένα εξίσου κομβικής σημασίας παιχνίδι για την είσοδο στα play offs.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, Πυλαριακός και Πρόννοι πέρασαν νικηφόρα από την Ιθάκη, με τον έτερο εκπρόσωπο του Δήμου μας να κερδίζει τον Οδυσσέα με σκορ 4-2 και την ομάδα της Σκάλας να επικρατεί της Προόδου με 1-0. Διλινάτα και Εύγερος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2, ενώ ο πρωτοπόρος Παλληξουριακός συνέτριψε τον ΠΑΟ Κεφαλονιάς στο Αργοστόλι με το εκκωφαντικό 9-0.