25.5 C
Sami
ΑρχικήΆλλες ειδήσειςΤζάμπα ήττα για τη Σάμη 2-1 από τα Διλινάτα

Τζάμπα ήττα για τη Σάμη 2-1 από τα Διλινάτα

Στο σημαντικότερο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος που διεξήχθη εχθές το μεσημέρι στο ΔΑΚ Αργοστολίου, η Σάμη ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τα Διλινάτα με 2-1.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τους κυανόλευκους να ανοίγουν το σκορ στο 19ο λεπτό με ωραίο πλασέ του Γ. Ζησιμάτου και την ομάδα του μεγάλου χωριού να ισοφαρίζει στο 39ο λεπτό επίσης με πλασέ του Κ. Χασάι.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες ανέβασαν την απόδοσή τους και δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ. Ωστόσο μία ασυνεννοησία στην άμυνα των φιλοξενούμενων με γύρισμα του Καραγιαννάκη και κακή εκτίμηση του τερματοφύλακα Μωραΐτη, στάθηκε αρκετή για να χαρίσει τη νίκη και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στα Διλινάτα του κόουτς Αγκρόν Ρέτσι.

Ήταν η πρώτη ήττα μετά από πέντε διαδοχικές νίκες για το συγκρότημα του Σπύρου Παππαδάτου, που η ολοκλήρωση του πρώτου γύρου το βρίσκει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα πίσω από τον πρωτοπόρο Παλληξουριακό, αλλά και τον Πυλαριακό που επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας της Προόδου Ιθάκης με 2-0. Νωρίτερα εχθές η Εικοσιμία συνέτριψε τον Οδυσσέα Ιθάκης με 6-0, ενώ το πρόγραμμα ολοκληρώνεται σήμερα με τις αναμετρήσεις Εύγερος – ΠΑΟ Κεφαλονιάς και Παλληξουριακός – Πρόννοι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Α. Καραΐσκος ο οποίος… κιτρίνισε για επικίνδυνο παιχνίδι τον Α. Πολλάτο στο 28′, τον Κ. Βιτωράτο στο 31′, τον Κ. Χασάι στο 80′ και τον E. Marku στο 87′, αλλά και τον Σ. Κουράνη στο 93′ για θέατρο. Βοηθοί του ηταν ο συγχωριανός μας Άγγελοε Βουτσινάς και ο Σ. Πλαχούρας.

Για τα Διλινάτα αγωνίστηκαν οι: Παγανίας Α., Marku E., Τζωρτζάτος Κ., Χασάι Κ., Σπανός Β. (66′ Πούλα Α.), Τσιλιμιδός Γ. (46′ Γκερβένη Μ.), Καλαφάτης Ε., Γεωργόπουλος Α. (60′ Τζωρτζάτος Δ.), Κουράνης Σ., Τανουσάι Ν., Πολλάτος Α. (81′ Στεφανάτος Μ.).

Για τη Σάμη αγωνίστηκαν οι: Μωραΐτης Κ., Σπυράτος Κ. (89′ Νικολοβιένης Θ.), Ζησιμάτος Γ., Καραγιαννάκης Ε., Καππάτος Σ. (72′ Μωραΐτης Ν.), Βιτωράτος Κ., Τρίφι Μαρ., Μετάι Μ. (89′ Παππάς Γ.), Τρίφι Ματ. (72′ Φιλιππάτος Α.), Περιβολάρης Π., Καρασαββίδης Γ. (42′ Αλυσανδράτος Α.).

Βαθμολογία

Την επόμενη Κυριακή, στην πρεμιέρα του δευτέρου γύρου, η ομάδα της Δημοτικής μας Ενότητας θα υποδεχθεί την Εικοσιμία σε ένα κομβικής σημασίας παιχνίδι για την είσοδο στην τετράδα των playoff’s. Θα προηγηθεί ωστόσο την Τετάρτη και πάλι στον Καραβόμυλο, ο επαναληπτικός αγώνας της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου με αντίπαλο τον Πυλαριακό. Υπενθυμίζουμε ότι στο πρώτο παιχνίδι στα Μακρυώτικα, η Σάμη είχε επικρατήσει με το ευρύ 4-0.

Πηγή: poulatakefalonias.gr