25.5 C
Sami
ΑρχικήΤα νέα του χωριού μαςΤα Πουλάτα έπαιξαν μπάλα και αυτό το Σαββατοκύριακο!

Τα Πουλάτα έπαιξαν μπάλα και αυτό το Σαββατοκύριακο!

Ολοκληρώθηκαν εχθές το απόγευμα οι αγώνες της 2ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου για το κύπελλο της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Κεφαλλονιάς & Ιθάκης.

Στο σημαντικότερο παιχνίδι της ημέρας που διεξήχθη στο ΔΑΚ Αργοστολίου, ο Α.Ο. Σάμης γνώρισε την ήττα με 2-1 από τον Α.Ο. Εικοσιμίας. Το μοναδικό γκολ για την ομάδα μας πέτυχε ο Παναγής Κορσιάνος στις καθυστερήσεις, ενώ για το συγκρότημα της Λειβαθούς, ο Ντετάρ Ντουκάι στο 63ο λεπτό και ο Αλέκος Πολλάτος στο 83ο. Να σημειωθεί ότι ο συγχωριανός μας Γεράσιμος Ζησιμάτος αγωνίσθηκε με τα χρώματα της Σάμης σε όλο το 90λεπτο.

Στο έτερο παιχνίδι του ομίλου, ο ΑΠΣ Πυλαριακός επικράτησε του αδύναμου ΑΠΣ Εθνοφρουρός, που παρατάχθηκε με μόλις 9 παίχτες, με το εντυπωσιακό 9 – 1. Μάλιστα ο συγχωριανός μας Νίκος Μάστορας αγωνίσθηκε και στα 90 λεπτά του αγώνα, σκοράροντας δύο φορές και συγκεκριμένα στο 15ο και στο 30ο λεπτό. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στον Καραβόμυλο, με τους Πυλαρινούς ωστόσο να ελπίζουν ότι σύντομα θα αγωνίζονται στη φυσική τους έδρα, καθώς ανακοινώθηκε μόλις την προηγούμενη εβδομάδα η άμεση έναρξη εργασιών τοποθέτησης χλοοτάπητα στο γήπεδο των Μακρυώτικων. Συνεπώς και εφόσον ακολουθηθεί το χρονοδιάγραμμα, σε λίγες εβδομάδες ο Δήμος Σάμης θα διαθέτει πλέον τρία σύγχρονα γήπεδα ποδοσφαίρου, με ότι αυτό συνεπάγεται για την πρόοδο του αθλητισμού μας.

Μετά τη συμπλήρωση των δύο πρώτων αγωνιστικών, η Εικοσιμία προηγείται στη βαθμολογία με 6 βαθμούς, ακολουθούν Σάμη και Πυλαριακός με 3, ενώ ο Εθνοφρουρός παραμένει χωρίς βαθμό. Το επόμενο Σαββατοκύριακο θα αναμετρηθούν η Σάμη με τον Πυλαριακό στο τοπικό ντέρμπι και η Εικοσιμία με τον Εθνοφρουρό. Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι η τρίτη ομάδα του Δήμου μας, ο Α.Ο. Ερίσσου, ηττήθηκε από τον Εθνικό Κεφαλλονιάς στο Ληξούρι με 3-1 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι το χωριό μας είχε και διαιτητική εκπροσώπηση το διήμερο, καθώς το παιχνίδι του 1ου ομίλου μεταξύ των ομάδων ΠΑΟ Κεφαλλονιάς και Ηρακλής Πρόννων διεύθυνε ο συγχωριανός μας διαιτητής Άγγελος Βουτσινάς με βοηθό του την επίσης συγχωριανή μας Μαρία Μάστορα, η οποία ήταν βοηθός διαιτητή και στον αγώνα του Πυλαριακού.